Zazimování bazénu
Zazimování bazénu v kostce
Venkovní bazény je třeba po ukončení sezony připravit na zimu - zazimovat je. Voda v bazénu se ponechává u zapuštěných bazénů po celou zimu, ale je důležité odpustiti vodu z bazénu tak, aby vytvořený led, který plave v bazénu, nemohl rozbít skimmer, trysky, protiproud, světla a další součásti osazené v bazénu. Zpravidla postačí snížení hladiny vody o 20-30 cm, tj. pod úroveň skimmeru. Tlaky vody v bazénu se budou vzájemně kompenzovat se zmrzlou zeminou a nemělo by dojít k poškození, zdeformování či zborcení stěn.
Je dobré po hladině rozhodit několik umělohmotných láhví s trochou vody, aby led tolik netlačil na stěny bazénu. Hlavně u fóliových bazénů tím hrozí protžení fólie.
Je potřeba také zabezpečit, aby trubní rozvody neroztrhal led - nejlépe vypuštěním, zaizolováním na zimu atd. Bazén je důležité zakrýt tak, aby nebyl znečišťován a na jaře se snadněji uvedl do provozu.
Doporučujeme do vody nalít zazimovací prostředek (konzervační prostředek) – je to vysoce koncentrovaný konzervační prostředek v tekuté formě zabraňující tvorbě vápenných usazenin, nečistot a růstu řas. Přidáním tohoto prostředku na konci sezóny do v zimě vodou naplněných bazénů ulehčuje jarní očistu.
9 základních kroků jak zazimovat váš bazén:
Krok 1 - Nejdříve testrem zkontrolujte zda voda ve Vašem bazénu je chemicky vyvážená tzn. zkontrolujte hodnoty pH a chloru (popř. alkality atd.). Toto je velmi důležité neboť správné hodnoty bazénové vody chrání před korozí a usazeninami během doby kdy bazén není používán. Hodnoty bazénové vody by měly být následovné: pH: 6,8 – 7,4; Chlor: 1- 1,5 (popř. dle Vašeho testeru); Alkalita: 80 – 150ppm
Krok 2 - Pokud možno vyjměte z bazénu veškeré vybavení (žebříky, madla atd.)
Krok 3 - Kartáčem či vakuovým vysavačem očistěte stěny a dno a vysajte všechny nečistoty. Jestliže necháte v bazénu nečistoty, voda se začne kazit.
Krok 4 - Přidejte do bazénové vody zazimovací prostředek dle návodu na obalu.
Krok 5 - Vyčistěte filtr, skimmer a vlasový předfiltr. Vyjměte nepoužité tablety z dávkovače. Kartušové vložky properte a uskladněte, popř. uschovejte celé kartušové filtrační zařízení. Pokud máte pískovou filtraci, písek properte.
Krok 6 - Pokud používáte zimní doplňky jako zátky do skimmeru a trysky, nasaďte je. Pokud ne, upusťte vodu pod zpětnou trysku a skimmer a ujistěte se, že v potrubí nezůstala voda.
Krok 7 - Jestliže máte bazén s filtrací propojen bazénovou flexibilní hadicí, vyjměte jí a na zimu uschovejte, stejně tak pokud je to možné celou filtraci. Pokud není možné uschovat celou filtraci ujistěte se, že v ní nezůstala voda (doporučuje se použít kompresor a přes skimmer vyfouknout zbytek vody z potrubí).
Krok 8 - Pokud používáte dilatační plováky, nyní je vložte do bazénu. Dilatační plováky nejsou absolutně nezbytné, ale pomáhají chránit váš bazén před poškozením z důvodu roztahování ledu. Proto se doporučují zejména v chladnějších oblastech. Zmrzlá voda se roztahuje a tlačí tak na stěny bazénu, čímž může dojít k jejich poškození. Při použití dilatačních plováků, led tlačí do nich a tím chrání váš bazén.
Krok 9 - Nyní bazén překryjte krycí plachtou.